yak shaving

متن بسیار مفید زیر عینا از کانال تلگرام https://t.me/MojtabaInFrance نقل شده است.

یکی از چیزهایی که مدیر شرکتم در فرانسه همیشه تأکید می‌کند این است که "Yak Shaving" انجام ندهید. "Yak Shaving" یعنی تراشیدن پشم گاومیش.

اما تراشیدن پشم گاومیش چه ربطی به کاری که مشغول انجام آن هستم یعنی "Service of On Demand Scalable Elastic Spark Cluster over OpenStack Cloud for Big Data Computation" دارد؟

فرض کنید یکی از کارهایی که من تصمیم می‌گیرم امروز انجام دهم، واکس زدن ماشینم است. قبل از آن لازم است که ماشین‌ را بشویم. ولی شلنگ آب از چند وقت پیش پاره شده است و تصمیم می‌گیرم ابتدا بروم و یک شلنگ نو از سوپر مارکت آن طرف رودخانه بخرم.

ولی برای آنکه به آن‌طرف رودخانه بروم لازم است که از ایستگاه عوارضی جاده عبور کنم و عوارض بپردازم. یادم می‌آید که همسایه‌مان کارت تخفیف عوارضی دارد و می‌توانم کارت تخفیف او را قرض بگیرم.  

ولی او کارت تخفیف عوارضی را به من قرض نمی‌دهد مگر اینکه من متکای پشمی که پسرم از آنها قرض گرفته بود را به آنها برگردانم. ولی پسرم متکا را پاره کرده است و نیاز به مقداری پشم دارم تا آن را ترمیم کنم و برگردانم. در نهایت تصمیم می‌گیرم به دامداری بروم و مقداری پشم گاومیش تهیه کنم.

در نهایت می‌بینم که روز به پایان رسیده است و من به جای اینکه ماشینم را واکس بزنم، پشم گاومیش تراشیده‌ام. در حالی که همان ابتدا که دیدم شلنگ آب پاره شده است می‌توانستم ماشین را مثلا با سطل آب بشویم. اگرچه با کیفیت کمتر شسته می‌شد ولی حداقل همان موقع کار انجام و تمام می‌شد.

در بعضی از شرکتهایی که قبلا در ایران مشغول کار بودم محصول نهایی هیچ وقت آماده و به بازار عرضه نمی‌شد چون مدیران شرکت در چرخه بی‌پایان کارهایی می‌افتادند که نسبت به هدف اصلی آن محصول در اولویت پایین‌تری قرار داشتند. در نتیجه هیچ وقت هم عرضه محصول به مشتری اتفاق نمی‌افتاد.

عبارت "Yak Shaving" برای اولین بار در آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه MIT در سال ۱۳۹۳ مطرح و تبدیل به یک واژه کامپیوتری شده است. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به اینجا  و اینجا مراجعه کنید.
و همچنین می‌توانید این ویدئوها را تماشا کنید:
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/60
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/59

@MojtabaInFrance